Alfabety i Kody




Kod Morse'a

Stworzony w 1832 przez Samuela Morse'a sposób reprezentacji alfabetu, cyfr i znaków specjalnych za pomocą dźwięków, błysków światła, impulsów elektrycznych lub znaków popularnie zwanych kreską i kropką.



Wszystkie znaki reprezentowane są przez kilkuelementowe serie sygnałów – krótkich (kropek) i długich (kresek). Kreska powinna trwać co najmniej tyle czasu, co trzy kropki. Odstęp pomiędzy elementami znaku powinien trwać jedną kropkę. Odstęp pomiędzy poszczególnymi znakami – jedną kreskę. Odstęp pomiędzy grupami znaków – trzy kreski.

Pomocne w zapamiętaniu kodu może się okazać zapamiętanie słów - w każdym z nich sylaba zawierająca literę "o" jest reprezentacją kreski a ta bez reprezentuje kropkę:



Kod Semaforowy

Semaforowe znaki są nam znane ale czy wszyscy potrafimy je odróżniać tak szybko jak wskazywało by na to zapotrzebowanie? Co prawda nie mamy stanu zagrożenia jakiegokolwiek, ale każdy człowiek powinien znać ten język sygnalizacyjny bo jest to uniwersalna komunikacja, która może nam się przydać w najmniej oczekiwanych okolicznościach i uratować nam lub komuś życie. Kod semaforowy używany jest najczęściej w marynarce wojennej aby przekazywać sygnały w wypadku uszkodzenia radia, lub gdy obowiązuje cisza radiowa. Marynarz który przekazuje informacje używa dwóch flag, w kolorze żółto czerwonym, podzielonych skośną linią (żółty przy trzonku flagi i na dole, czerwony w górnej zewnętrznej części). Nadawanie polega na ustawianiu flagi prawej i flagi lewej w jednym z pięciu położeń: dół, góra, nisko, wysoko, na zewnątrz. Sam kod jest niezwykle prosty do zrozumienia. opiera się na tak zwanych kołach. Ustawiamy lewą flagę w dół i kolejne pozycje prawej flagi oznaczają kolejne litery, gdy dojdziemy do końca ustawiamy prawą flagę w pozycji "nisko" i wykonujemy obrót lewą flagą wyznaczając kolejne litery. I tak aż do końca alfabetu, czyli siódmego koła. Taki system jest dużo szybszy niz nadawanie Alfabetem Morse'a.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz